دسته‌بندی نشده

بومگردی در خانه تاریخی یزدان پناه

🌹 خانه تاریخی یزدان پناه _ قم

خانه‌ی تاریخی یزدان پناه یکی از جاذبه‌های زیبای شهر قم است و گنجینه‌ها و یادگاری‌های بی‌نظیر معماری ایرانی دوره قاجار و پهلوی را در خود جای داده و در محله‌ی باغ پنبه در مجاورت بازار کهنه قم قرار دارد. مساحت کلی بنای یزدان پناه ۵۸۸۴ متر مربع و زیر بنای آن ۹۲۸ متر مربع و قدمت آن به ۱۲۰ سال پیش بر می‌گردد.

قسمت‌های اندرونی و بیرونی، اتاق‌های زمستانه و تابستانه، ایوان‌ها، دالان‌ها، ارسی‌ها، سردری‌ها، سه دری و پنج دری‌ها با زیبایی کامل در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. اتاق‌های زمستانه دارای ارسی‌های بزرگ و ارتفاع کمتری هستند تا هم آفتاب بیشتری به اتاق‌ها بتابد و هم هوای اتاق زودتر گرم شود. اتاق‌های تابستانه ارتفاع بیشتری دارند و در بالای اتاق‌ها پنجره‌ای برای تهویه‌ی اتاق‌ها تعبیه شده؛ هر چند که برای خنک شدن فضای خانه از بادگیر و آب انبارها استفاده می‌شد که تغذیه آب انبارها از طریق قنات‌هایی که به صورت مستقیم حفر شده بود انجام می‌گرفت.

امروزه خانه‌های تاریخی به رستوران‌های سنتی یا موزه صنایع دستی تغییر کاربری داده که خانه یزدان پناه نیز از این قائده مستثنی نبوده و اکنون آثار هنری و بومی استان قم نظیر سفال و سرامیک، قلم‌زنی روی مس، معرق چوب، نقاشی روی شیشه، تراش سنگ‌های قیمتی و غیرقیمتی، منبت چوب، کوزه‌های سفالین منقش به آیات و روایات و اسماء جلاله و همچنین لباس‌های سنتی استان در دو سالن به نمایش گذاشته شده است. خانه تاریخی یزدان پناه در خیابان ۱۹ دی، انتهای کوچه ۱۱ پلاک ۱۵ واقع شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن