دسته‌بندی نشده

اینجا ایران است دریاچه دوقلوی سیاه گاو

🌹 دریاچه دوقلوی سیاه گاو _ آبدانان

یکی از پدیده های شگرف و خارق العاده طبیعی در استان ایلام وجود دریاچه دوقلوی سیاه گاو واقع در شهرستان آبدانان در جنوب استان ایلام است که در کشور بسیار نادر است. سیاه گاو دریاچه ای زیباست که به طور کاملا اتفاقی به شکلی خاص به دو قسمت شبیه به هم که به دوقلو تعبیر می شود تبدیل شده است. دو دریاچه که به وسیله کانالی طبیعی به عرض دو متر، عمق یک و نیم متر به طول ۷۰ متر به هم مرتبط هستند.

رودخانه سیاه گاو با عبور از میان دره های میان کبیرکوه به سمت دریاچه دوقلو حرکت می کند. ابتدا به دریاچه اول و با کمی اختلاف سطح، به دریاچه دوم می ریزد. آبی که از دریاچه دوم خارج می‌شود به صورت رود نسبتا پر آب راهی زمین‌های کشاورزی اطراف روستای آبدانان می‌شود. 

آب دریاچه دوقلوی سیاه گاو بسیار زلال بوده و اگر در میان روز به این منطقه بروید طیف متنوعی از نورها را می توانید مشاهده نمایید. یکی از مهمترین ویژگی دریاچه های دوقلوی گاو سیاه وجود املاح مختلف و گوگردی بودن آب دریاچه و وجود چشمه های جوشان شیرین داخل دریاچه است. این ویژگی ها موجب شده است که دریاچه، آبی شیرین و قابل شرب داشته باشد که سرشار از املاح معدنی است.

البته نام اصلی این دریاچه «سیاگو» به معنی «گودی سیاه» است که به اشتباه به «گاو» برگردانده شده است. تعبیر دیگر نامگذاری این دریاچه (سیاه گاو) این است که شکل دریاچه و کانال از بالا، شبیه به شاخ گاو است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن